Posted on Leave a comment

Whatsapp’tan gelen fotoğraflarda hata ve çözümü

Photoshop resim açmama sorunu ve çözümü

Merhaba, bu yazımız teknik paylaşımlar yazı serimizden. Yine fotoğrafçılığa dair teknik bir sorunla karşılaştık ve bunu nasıl çözdüğümüzden bahsedeceğiz.

Sorun kısaca şuydu; Müşterilerimiz bize Whatsapp’tan fotoğraf gönderiyor. Bizde bu fotoğrafları photoshop ile açmaya çalıştığımızda hata ile karşılaşıyoruz ve sizin gönderdiğiniz fotoğraf açılmıyor. Hata ekranında yazdığı haliyle uyarı şuydu;


could not complete your request because a SQFn, DQT, or DHT JPEG marker is missing before a JPEG SOS marker

Bizde bu sorunu şöyle çözdük; sizlerden gelen fotoğrafı windows fotoğraf düzenleyicisi programı olan paint ile açtık. Ardından hiç bir işlem yapmadan kaydet tuşuna basıp fotoğrafı kapadık. Böylece açılırken sorun çıkaran fotoğraf rahatça açılabilir hale gelmiş oldu.

Müşterilerimizden gelen fotoğrafları neden düzenleme ihtiyacı duyuyoruz ondan bahsedelim. Fotoğrafı istediğiniz ölçülere getirmek için arkaplanda bizler bilgisayarda çalışan fotoğraf editörü programı (photoshop) yardımıyla bu fotoğrafları istenilen ölçülere getiriyoruz. Bazen de müşterilerimiz fotoğraflarda düzenleme (rötuş veya onarım vb.) isteyebiliyor. Tüm bu düzenleme işlemlerini yapmak için fotoğrafı phtoshop ile açabilmemiz lazım. Her fotoğrafta olmasada bazı fotoğraflarda açılmama sorunuyla karşılaşabiliyoruz. Bu yazımızda da bu tip bir sorunu nasıl çözdüğümüzü göstermek istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.