tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Vesikalık fotoğrafta beyaz fon rengi

Vesikalık fotoğrafta beyaz fon rengi

Vesikalık fotoğraflarda genellikle beyaz arkaplan rengi (fon) kullanılır. Neden bu renk çok kullanılır? Neden başka renkler tercih edilmemektedir? Bu yazımızda bunlara açıklık getirmek istedik.

Vesikalık fotoğraf kişilerden neden istenir ve kullanım maksadı nedir? diye baktığımızda şunu görürüz. Bir kişinin yakın zamanda çekilmiş ve o kişiyi fotoğrafına bakarak tanımakta kullanacağımız fotoğrafa vesikalık fotoğraf denilmektedir. Bu nedenle vesikalık fotoğraf küçük olacak ve bu fotoğrafa bakarak o kişiyi tanımaya çalışacağız.

Kişiyi tanımayı kolaylaştıracak tarzda çekim ve sade bir arkaplan rengi tercih edilmesi vesikalık fotoğrafı isteyen kurumlar için güzel bir şeydir.

Peki sade bir arkaplan (fon) rengi sadece beyaz renkte mi olmalı? Tabiikide hayır. Piyasada genel kabul görmüş renk beyaz olduğu için çoğu vesikalık fotoğrafın arkaplan fon rengi beyazdır.

Vesikalık fotoğraflarda beyaz renk haricinde şu renklerde kullanılabilir;

  • Gri
  • Mavi
  • Siyah
  • Geçişli renkler (Gradient)

Eğer sizden vesikalık fotoğraf isteyen kurumun ölçü, renk, kıyafet ve duruş gibi özel şartları varsa mutlaka bunlara uyulması gerekir. Aksi halde vesikalık fotoğrafınız kabul edilmez.

Örneğin bir banka veya özel güvenlik şirketi sizden beyaz gömlekli arka plan rengi düz beyaz olan ve gölge olmayan normal vesikalık fotoğraf isterse bu şartlara uygun vesikalık fotoğraf yapmak gerekir.

Özellikle nikah, okul, mezuniyet, spor kursu vb. gibi serbest vesikalık fotoğrafların kullanılabileceği yerlerde daha rahat hareket edebilirsiniz. Vesikalık fotoğrafınızın arkaplan rengi yukarıaki renklerden birisi olabilir, duruşunuz portre çekimi gibi olabilir, istediğiniz kıyafet ve saç tarzıyla çekilebilirsiniz ve gülümseyebilirsiniz.

Bu nedenle vesikalık fotoğaf çektirirken eğer fotoğrafçınıza bir şey söylemezseniz o fotoğrafçı standart bir çalışma yapar. Ama fotoğrafçı ile konuşursanız sizin istediğiniz gibi bir çalışma yapabilir.

Yanlız şunu da unutmamak gerekiyor; Bizler genellikle vesikalık fotoğrafımızı çoğalttırıp çoğalttırıp başka yerlerde (tapu, belediye, iş başvurusu, cv ve lisans vb) de kullanmak isteyebiliriz. İşte tam bu noktada  eğer serbest kullanım için vesikalık fotoğraf çektirmişseniz bu fotoğraf başka yerlerde kabul görmeyebilir.

İşte bu gibi nedenlerden dolayı çoğu fotoğrafçı siz fotoğrafınızı her zaman ve her yerde kabul görsün diye beyaz arkaplan renginde ve önden duruştan çekmektedir.

Peki biz Şehzade Fotoğrafçılık olarak nasıl yapıyoruz?

Şehzade Fotoğrafçılık olarak bizler vesikalık fotoğrafların arkaplan rengini beyaz olarak yapıyoruz. Eğer müşterimiz özel bir istekte bulunursa ona göre istediği vesikalığı hazırlayıp teslim ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.