tarihinde yayınlandı

Vesikalık fotoğraflarınızın güzel çıkması için 3 basit adım

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde bir çok kez vesikalık fotoğraf çektirmişizdir. Fakat bazı vesikalık fotoğraflarımız güzel çıkar bazıları istediğimiz gibi çıkmaz. Örneğin, yüzümüzdeki ifade biraz şaşkın, kıyafetimiz biraz kaymış, saçımız biraz tuhaf çıkmış vb. olabilir. Bu yazımızda sizin tam istediğiniz gibi mükemmel vesikalık fotoğrafa sahip olmanız için nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazdık.

Vesikalık fotoğraflarınızın güzel çıkması için 3 basit adım
Vesikalık fotoğraflarınızın güzel çıkması için 3 basit adım

Vesikalık fotoğraflarınızın güzel çıkması için 3 basit adım

  • Fiziksel görünüm
  • Ruh hali
  • İşyeri sakinken gidin

1- Fiziksel görünüm: Giysileriniz kontrast olsun

Vesikalık fotoğraflar küçük fotoğraflardır. Bu nedenle bir bakışta güzel görünmesi için dikkat çekmesi gerekir. Bunu giysilerinizin kontrast olması ile sağlayabilirsiniz. Vesikalık fotoğraflarda yaygın olarak kullanılan arkaplan renkleri; beyaz, gri ve mavidir. Giyeceğiniz kıyafetler arkaplan renginde öne çıkacak kıyafetler tercih edilirse vesikalık fotoğrafınız güzel çıkar.

Kareli gömlek, çizgili gömlek, düz gömleklerde mavi, turkuaz, sarı ve yeşil tonlarında olan kıyafetler sizi kontrast gösterir. Bayanlarda ise mor, lila benzeri düz kıyafetler güzel gösterir. Bayanlarda takı önemlidir. Eğer vesikalık fotoğrafınız gündelik işlerde (tapu, okul, belediye, spora kayıt vb.) kullanılacaksa takılarınız fotoğrafa güzellik katacaktır. Aşırı makyaj ve aşırı takı/aksesuar takmanızı tavsiye etmiyoruz.

2- Ruh hali: Canlı görünün ve gülümseyin

Gündüz kendinizi en canlı hissettiniz bir saatte fotoğrafçıya gidip vesikalık fotoğraf çektirdiğinizde fotoğrafta enerjik görünürsünüz ve vesikalık fotoğrafınız güzel çıkar. Örneğin iş çıkışı yorgunken çektirilen vesikalık güzel görünmeyecektir. Bu nedenle kendinizi dinç hissettiğiniz bir zamanda fotoğraf çektirin. Ayrıca, özellikle işyerine verilecek vesikalık fotoğrafların canlı ve pozitif duyguda olması sizi işe alacak kişide olumlu izlenim bırakır. Gülümserken dişleriniz gözükeceği için dişlerinizi fotoğrafçıya gitmeden önce fırçalamanız güzel olur. Bayanların kuaföre gidip saç ve makyajınızı yaptırması vesikalık fotoğraflarda güzel çıkmanın yoludur.

3- İşyeri sakinken gidin

Pazartesi ve cuma günleri ile hafta sonu fotoğrafçılar yoğun olur. Fotoğraf çekimi aceleye gelebilir ve fotoğrafınız güzel çıkmayabilir. Hafta ortası ve herkesin tercih etmediği saatlerde çekim yaptırırsanız fotoğrafçı sizinle daha çok ilgilenebilir. Örneğin fotoğrafçı size daha çok zaman ayırır ve gerekiyorsa çekimi bir iki kez tekrarlar. Böylece vesikalık fotoğrafınız istediğiniz gibi güzel çıkar.

Bütün Yazılar

Bütün yazıları okumak için tıklayın

Hızlı Gezinti

Takipte Kalın