tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Fotoğraf baskısında tercih edilen kağıt türleri

Büyüklü küçüklü düğün fotoğrafları

Fotoğrafçılık’ta yaygın olarak kullanılan kağıt türlerini merak edenler için güzel bir yazı hazırladık.

Fotoğraf milyonlarca renkten oluşmaktadır. Bu kadar çok rengin ve renk geçişinin kusursuz bir şekilde gösterilebilmesi için özel mürekkepler ve özel kağıtlara ihtiyaç vardır. Hatıra fotoğrafı dediğimiz fotoğrafların basıldığı kağıt türlerini 3 ‘e ayırmak mümkündür.

Kağıt Türleri

Bu üç kağıt cinsi fotoğrafçılıkta kullanılan en yaygın kağıt tipleridir. Tabiiki bu kadar değildir. Metalik kağıt, ofset kağıt, kristal kağıt vb. Bu kağıt tipleri de kullanılabilir fakat bazıları (örneğin metalik ve kristal) panoramik albümlerde bazıları (ofset) ise takvim ve fotoğraflı davetiye basımında kullanılır. Biz bu yazımızda fotoğrafçılıkta kullanılan ve en yaygın kağıt cinslerini sizlere anlatıyor olacağız.


Dipnot: Matbaacılıkta veya reklamcılıkta kullanılan baskı ve kağıt çeşitleri ile fotoğrafçılıkta kullanılan baskı ve kağıt çeşitleri farklılık gösterir.  Karıştırmamaya dikkat edin.

Parlak Kağıt

36lık analog pozlardan gelen fotoğrafları parlak kağıda bastık

Parlak kağıt; Fotoğraf kağıdının yüzeyi parlaktır ve yandan bakıldığında azda olsa ışık yansıması yapar. Yüzeyi pürüzsüz ve kaygandır. Halk arasında parmak izi bırakan kağıt olarakta bilinir. Eskiden basılan kağıtların cinsi parlak kağıda en yakın cinstir. Eski fotoğrafların yüzeyleri düzdür.

Bu kağıt türü piyasada en yaygın bulunabilen kağıt türüdür. Fotoğrafçılarda, teknoloji mağazalarında en çok bu kağıdı bulabilisiniz. Aynı gramaja sahip parlak kağıdın diğer kağıt türleri ile arasında parlak olması dışında çok büyük artısı veya eksisi yoktur. Çok nadiren parmak izi bırakabilir yada çok spesifikte olsa kağıdın üzerine mühür basılması gerektiğinde sorun çıkarabilmektedir. (Buda halledilebilmektedir) Parlak kağıda yakından baktığınızda fotoğraf yüzeyinde liflere benzer şekiller görürsünüz.


Tüm bunlar fotoğrafınızın parlak kağıda basılması için olumsuz etken değildir. Parlak kağıda baskı müşterilerin zevkine kalmış bir tercihtir. Parlak kağıt başka kağıt cinslerinin (mat kağıt, ipek kağıt vb.) çıkmasıyla birlikte popülerliğini kaybetmiş bir kağıt cinsidir.

Mat Kağıt

Birbiri üzerine serpilmiş çocuk fotoğrafları
Azra bebeğin stüdyodaki çocuk fotoğraflarını mat kağıda bastık

Mat kağıt; Yüzeyi pürüzlü (kristalli), yansıma yapmayan ve parmak izi bırakmayan kağıt olarak da bilinir. Fotoğrafçılar tarafından hatıra fotoğraflarında artık en yaygın olarak kullanılan kağıt cinsidir. Parlak kağıt ile yanyana koyulduğunda mat kağıdı ayırt etmek çok kolaydır. Fakat ipek kağıt ile mat kağıdı ayırt etmek biraz zordur. Çünkü birbirlerine çok benzerler. Mat kağıdın yüzeyine yakından dikkatli şekilde bakıldığında kristale benzer şekiller görürsünüz.

İpek Kağıt

Elinde büyük fotoğraf tutan erkek
Halil bey ve eşi için büyük boy ipek kalitede düğün fotoğrafı basıp Trabzon’a gönderdik

İpek kağıt (ipek mat kağıt olarakta bilinir); Mat kağıt cinsi gibi yüzeyi pürüzlü, yansıma yapmayan ve parmak izi bırakmayan kağıt cinsidir. İpek kağıdı, mat kağıt ve parlak kağıt ile birlikte elinize aldığınızda ağırlık ve tokluk olarak biraz değişiklik hissedebilirsiniz. İpek kağıt, diğer kağıt cinserine oranla daha tok ve daha dolu hissi verir. İpek kağıdın yüzeyine yakından ve dikkatli bakıldığında dikişli, düzgün sıralanmış kristaller görürsünüz.

İpek kağıt, diğer fotoğraf kağıtları içinde en gelişmiş kağıt türü diyebiliriz. En yüksek kalitede baskıları gönül rahatlığıyla ipek fotoğraf kağıdına bastırabilirsiniz.

Şehzade Fotoğrafçılık hangi kağıt türünü tercih ediyor?

Bizler Şehzade Fotoğrafçılık olarak duruma göre farklı kağıt cinsleri kullanıyoruz. Şöyle;

  • Normal vesikalıkları ve 36lık amatör pozdan basılan fotoğrafları parlak kağıda
  • 10×15, 13×18, 15x21cm fotoğraflar ile biyometrik vesikalıkları mat kağıda
  • 15x21cm den büyük her fotoğrafları ise ipek kağıda basıyoruz.

Nadiren de olsa müşterimizden gelen talep üzerine “su geçirmeyen kağıt” olarak bilinen metalik kağıda fotoğraf bastığımız da olmuştur.

Şehzade Fotoğrafçılık’ta fotoğraf ebatları ve güncel fotoğraf baskı fiyatlarını şurada bulabilirsiniz; https://www.sehzadefotografcilik.com/hizmetler/fotograf-baski/

İpucu: Eğer özel tür baskı isteğiniz olursa lütfen fotoğraf bastırırken görevliye bildirin.

Sonuç Olarak

Fotoğraf kağıdı denildiğinde en yaygın 3 kağıt cinsi öne çıkar. Parlak kağıt, mat kağıt ve ipek kağıt. Piyasaya ilk önce çıkan parlak kağıt zamanla yerini mat kağıda ve son olarakta ipek kağıda bırakmıştır. Teknoloji geliştikçe yeni kağıt çeşitleri kullanıma girecektir. Son olarak, güzel çekilmiş fotoğraf kaliteli mürekkeplerle uygun gramajdaki fotoğraf kağıdına basıldığında mat olmuş parlak olmuş ipek olmuş farketmeksizin güzel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.