tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Foça’ya keşfe gittik

Foça

Değerli fotoğraf severler hepinize merhaba. Fotoğrafçının köşesinde bugün sizlere Foça’ya gittiğimizi ve oralarda bulduğumuz fotoğraf çekim mekanlarını göstereceğiz.

Manisa-Foça

Bir sınıf bayan öğrenci mezuniyet fotoğraflarını Foça’da çektirmek istemişti. Bana gezimde eşlik etmesi için yanıma eniştemi aldım. Foça’yı Foça yapan mekanları tespit etmeye çalıştım. Bu mekanlar, eski değirmenler, Foça meydanı, Foça Kalesi, eski marina, limanın yanındabulunan küçük plaj, Çanak Koyu ve Karakum Plajı..

İlk önce Foça’nın girişinde yer alan eski yel değirmenlerini dolaştım. Değirmenler Foça’nın önemli simgelerindendir.

Foça değirmenler
Foça değirmenler
Foça değirmenler

Ardından Foça merkez’de bulunan Demokrasi Meydanı‘na uğradım. Fakat burada seçim mitingi vardı. Zaten bildiğim bir alan olması nedeniyle burayı pas geçip yürüyerek geçip Foça Kalesi’nin üst kısmına vardık. Burada da fotograf çekim mekanları tespit ettik

Eski Foça şehir merkezi
Foça Kalesi
Foça Kalesi bölgesinden kareler
Foça kale bölgesi

Kale’den sonra yatların bulunduğu eski marina alanına uğradım. Bu bölgede fotograf çekimi için uygun bir alandı bizim için.

Foça Yat Limanı (eski marina) bölgesi
Foça Yat Limanı (eski marina) bölgesi
Foça Yat Limanı (eski marina) bölgesi
Foça Yat Limanı (eski marina) bölgesi

Daha sonra Foça’da liman diye tabir edilen bölgenin yakınında çekim yeri tespit ettik. Burası da fotograf çekimi için gayet müsait ve çok hoş tekne manzaralı bir bölgeydi.

Foça tekneler bölgesi (Foça Vertigo plajı)
Foça tekneler bölgesi (Foça Vertigo plajı)

Limana varmadan hemen tepenin hemen ardında Çanak Koyu‘na gittik. Burada deniz, küçük ama hoş bir sahil bizi karşıladı. Mezuniyet fotoğraflarında illa deniz olsun, sahil olsun ama Foça’ya yakın olsun diye isteyen öğrenciler için gayet uygun bir bölgeydi burası.

Çanak Koyu – Foça
Çanak Koyu – Foça
Çanak Koyu – Foça

En son olarak ta Çanak Koyu’nun hemen yanında yer alan Karakum Plajı‘na uğradık. Eğer öğrenciler isterse orada da çekim yapmayı düşünüyorum.

Çanak Koyu’nun hemen yanında yer alan küçük bir sahil bölgesi: Karakum Plajı
Çanak Koyu’nun hemen yanında yer alan küçük bir sahil bölgesi; Karakum Plajı
Karakum plajı

Bu gezimizde amaç, Foça şehir merkezinden fazla uzaklaşmadan birkaç saatlik bir çalışma için fotograf çekim mekanları bulmaktı. Bende fotoğraflarda Foça’nın simgelerine de yer vermek istedim. Fotoğraf çekimleri yapıldığı zaman sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.