tarihinde yayınlandı

Dijital vesikalık hakkında bilinmesi gerekenler

Merhaba, sizlere bu yazımızda vesikalık fotoğrafınızı dijital olarak verme hususunda bazı yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Öncelike bu bilgileri verebilmemiz için bazı tanımlamaları yapmamız gerekiyor. Vesikalık fotoğraf nedir? Dijital veskalık fotoğraf nedir? Önce bunları anlatarak işe başlamak istiyoruz.

Vesikalık fotoğraf

Kişiyi tanıyabilmemiz için belli ölçülerde çekilmiş güncel fotoğraftır. Vesikalık fotoğraf fotoğraf kağıdına basılır.

Dijital vesikalık fotoğraf

Kağıda basılan vesikalık fotoğrafın bilgisayardaki .JPG, .PNG, .TİFF benzeri dosya formatlarındaki haline “dijital vesikalık fotoğraf” denilmektedir.

Tanımımızı yaptığımıza göre artık esas konumuza geçebiliriz. Vesikalık fotoğrafın en büyük özelliği son 6 ayda çekilmiş yani güncel olmasıdır. Bu nedenle yıllar önce çekilmiş vesikalık fotoğrafınızı tekrar kullanmaya kalktığınızda artık kabul görülmeme olasılığı yüksektir. Çünkü siz zaman içinde fiziken değişiyorsunuz. Eskiden çekildiğiniz fotoğraf ile şimdiki haliniz gün geçtikçe birbirine benzemez. İşte bu nedenle doğru olan vesikalık fotoğraf lazım oldukça yeniden çektirmektir.

İnternetin yaygınlaşması, internet üzerinden bazı formların doldurulması ve buralara fotoğrafların koyulması gibi bazı özel durumlarda çekilen vesikalık fotoğrafın dijital versiyonuna olan ihtiyacını doğurmuştur.

Dijital vesikalık fotoğrafa daha çok kimler ihtiyaç duyuyor?

  • Lise ve üniversite öğrencileri
  • Bayanlar
  • Çalışmaktan dolayı vakti olmayanlar

Öğrenciler okul, kurslar, muhtarlık ve cv gibi yerlere vermek üzere çokça vesikalık fotoğrafa ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer kaldıkları yurt şehir merkezine uzaksa fotoğrafı çıkartmak için vakit kaybetmek istememektedirler. Bu nedenle dijital kopyalara ihtiyaç duymaktadırlar.

Bayanlarda ise özellikle fotoğraf çekimi öncesi kuaföre gidip güzelce hazırlanmaktadırlar. Güzel hazırlanılan fotoğrafı yanında taşıyıp istediği fotoğrafçıdan tekrar tekrar çıkarttırıp kullanmak isteyebilmektedirler. Yani her çekim için kuaföre gidip hazırlanmaktansa dijital kopyalarla geçerli olduğu müddetçe aynı fotoğrafı kullanmayı istemektedirler.

Çalışma saatlerinden dolayı vesikalık fotoğraf çektirmeye vakti olmayanlar da çektirdiği fotoğrafı dijital olarak yanında taşıyıp nerede olursa olsun en yakındaki fotoğrafçıdan çıkarttırmak isteyebilmektedirler.

Dijital vesikalık fotoğrafı her fotoğrafçı veriyor mu?

Kısa cevap olarak hayır. Maalesef telif hakkı nedeniyle her fotoğrafçı size çektiği vesikalık fotoğrafın birde dijital kopyasını vermeyebilir.  Fotoğrafçının buna hakkı vardır. Diğer taraftan vesikalık fotoğrafının dijital halini ücretli veya ücretsiz verme hakkı da yine tamamen fotoğrafçının kendi insiyatifine kalmıştır.

Dijital vesikalık fotoğraf ücrete tabimidir?

Dijital vesikalık fotoğraf ücrete tabii olabilir. Ve bir ücret varsa bu ücretin ne kadar olacağı da yine fotoğrafçının insiyatifine bırakılmıştır.

Biz Şehzade Fotoğrafçılık olarak bizden talep edilirse ve geçerli bir gerekçe gösterilirse vesikalık fotoğrafınızın dijital halini ücretsiz bir şekilde size  veriyoruz.

Bütün Yazılar

Bütün yazıları okumak için tıklayın

Hızlı Gezinti

Takipte Kalın