tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Biyometrik vesikalıktan normal vesikalık olur mu? sorusuna cevabımız

Normal vesikalık & Biyometrik vesikalık

Hanımefendi bizi telefonla arayarak şöyle bir soru yöneltti;

Merhaba size bir sorum olacak. Benim ablam şuan Almanya’da. Bize tapuda kullanılmak üzere vesikalık fotoğrafı lazım oldu. Ablamın şu an elinde biyometrik vesikalık fotoğrafı varmış. Acaba ablam size elindeki biyometrik vesikalık fotoğrafın fotoğrafını cep telefonuyla çekip Whatsapp ile size gönderse siz onu tapuda kullanılacak şekilde normal vesikalığa çevirebilir misiniz?

Müşterimizin bu sorusuna şöyle cevap verdik

Efendim bunun iki çözümü vardır. Birincisi, ablanız yakınlardaki bir fotoğrafçıya gidip tapu için normal vesikalık çekilsin. Daha sonra fotoğrafçı vesikalık fotoğrafı dijital olarak e-posta ile size göndersin. Sizde bize gelin onu basalım. Bu en doğru olan yöntemdir.

Diğer yöntem ise ablanız kırtasiyeye gidip biyometrik vesikalık fotoğrafını tarattırsın. Taratılan fotoğrafını ister whatsapptan ister e-posta ile size göndersin. Sizde bize gelin onu normal vesikalık ölçüsüne getirip basalım.

Biyometrik vesikalıktan normal vesikalık yapma
Eğer biyometrik vesikalık normal vesikalık fotoğraf dönüştürülmeye çalışılırsa fotoğraf böyle kötü olacaktır.

İpucu

Biyometrik vesikalık fotoğrafın normal vesikalığa çevrilmesi uygun değildir. Çok acil durumlar haricinde bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmiyorum, çünkü geçmeyebilir. Normal vesikalık ile biyometrik vesikalık ölçüleri ve standartları birbirinden farklıdır.

Diğer ipucumuz, elinizdeki fotoğrafı cep telefonu ile çekmeniz halinde kalitesi çok düşecektir. Fotoğrafın fotoğrafını çekmek zordur. Bunun yerine kırtasiyeye gidip tarayıcıdan fotoğrafınızı tarattırın. Taratılan dijital fotoğrafı ister flaş bellek ile ister e-posta ile kendinize alın.

*Bu yazı sizlerden gelen soruları cevaplamak amacıyla yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.